Niniejsza strona stanowi dodatek do mojego bloga pn. Modern spotyka vintage, z przeznaczeniem na tutoriale i wzory. Zapraszam również do odwiedzin na blogu głównym:)

sobota

Śnieżynka Midi


Do wykonania tej śnieżynki wystarczą podstawowe umiejętności szydełkowe: łańcuszek, oczko ścisłe, półsłupek i słupek. Kto poradził sobie ze Śnieżynką Mini, ten bez problemu zdoła zrobić Śnieżynkę Midi. Różnica polega głównie na rozmiarze.
Śnieżynka Midi jest ośmioramienna. Składa się z pierścienia podstawowego i 5 okrążeń.
Przy użyciu bawełny Aria (400m/100g) i szydełka 1,5-2mm średnica wynosi ok.9 cm.
Pełny schemat znajduje się u dołu strony.
Jak zwykle, zachęcam aby nie czytać schematu "na sucho", tylko wziąć do ręki szydełko i kłębek, a wtedy wszystko staje się łatwe!

Jedyną nowością techniczną w tym schemacie jest pojęcie dwóch słupków złączonych górą (patrz legenda u dołu strony).Oto jak je robimy: narzucamy nitkę, wkłuwamy w podstawę, wyciągamy pętelkę, narzucamy nitkę i przerabiamy 2 pętelki (na szydełku mamy 2 pętelki). Teraz zaczynamy drugi słupek,tzn.narzucamy nitkę, wkłuwamy w podstawę, wyciągamy pętelkę, narzucamy nitkę i przerabiamy 2 pętelki ( na szydełku mamy teraz 3 pętelki). Narzucamy nitkę i przeciągamy ją przez te 3 pętelki.

Pełny schemat i legenda znajdują się u dołu strony.
Do dzieła:)
Pierścień podstawowy:
Robimy łańcuszek z 10 oczek i zamykamy go oczkiem ścisłym.

Okrążenie 1:
Wykonujemy 8 par słupków złączonych górą, przedzielonych łuczkami z 3 oczkami łańcuszka (schemat poniżej). Słupki wkłuwamy w środek pierścienia początkowego (nie w oczka łańcuszka). Zamiast pierwszego słupka niedokończonego robimy słupek zastępczy (z 3 oczek). Okrążenie zamykamy przerabiając 1o.łańc. i 1półsłupek wkłuty w początek okrążenia. Koniec okrążenia  pokazuje strzałka:

Okrążenie 2.
Zaczynamy od słupka zastępczego z 3o.łańcuszka:

po czym robimy 1 sł.wkłuty pod łuczek i 6 o.łańcuszka. Tę sekwencję (1 sł.,1sł.,6o.łańcuszka) powtarzamy przez całe okrążenie (schemat poniżej). Zwróćmy uwagę, gdzie należy wkłuwać słupki.Ostatni łuczek robimy nie z 6 o.łańc., a przerabiając 3 o.łańc. i 1 słupek.
Koniec okrążenia wskazuje strzałka:

Okrążenie 3: ( to okrążenie narysowałam na niebiesko, patrz schemat poniżej)
Zaczynamy od słupka zastępczego (rys. po lewej), następnie robimy 2 słupki wkłuwając je pod słupek, który zakończył poprzednie okrążenie (rys.po prawej):


Na każdym łuczku poprzedniego przerabiamy sekwencję: 3sł., 3 o.łańc., 3 sł. (schemat poniżej).
I znowu ostatni łuczek okrążenia robimy inaczej, tzn.zamiast 3 o.łańc., przerabiamy 1 o.łańc.i 1 półsłupek. Koniec tego okrążenia wskazuje strzałka:

Okrążenie 4: (narysowane na czarno, schemat poniżej)
Rozpoczynamy tradycyjnie od słupka zastępczego. Reszta okrążenia raczej nie powinna stwarzać problemu, Ostatni łuczek jest  inny , tzn.zamiast 4 o.łańc. robimy 2 o.łańc.i 1 sł.
Koniec okrążenia wskazuje strzałka:


Okrążenie 5 (hurra, ostatnie; narysowane jest na niebiesko): 

Rozpoczynamy od słupka zastępczego, dalej jak pokazuje schemat poniżej.  Okrążenie nie sprawia problemu, ale uwaga na końcówkę, łatwo tu opuścić ostatni "czubek" śnieżynki!
Koniec okrążenia pokazuje strzałka.


Gotowe! Proszę o uwagi, pytania TUTAJ .


----------


Uwaga o prawach autorskich: Niniejszy kursik jak i wzór śnieżynki są całkowicie mojego autorstwa. Zezwalam na wykorzystanie go w celach dowolnych
:)